🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

3/8 Sq. Dr. TORX® T10 Bit Socket - Length 50mm
TORX®
is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 50mm |
| Type: | TORX® Bit Socket |
| Output Size: | T10 |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 18mm |
| H Size: | 23.5mm |
| L Size: | 50mm |
$13.17
3/8 Sq. Dr. TORX® T10 Bit Socket - Length 50mm—
$13.17
More Images

3/8 Sq. Dr. TORX® T10 Bit Socket - Length 50mm
TORX®
is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 50mm |
| Type: | TORX® Bit Socket |
| Output Size: | T10 |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 18mm |
| H Size: | 23.5mm |
| L Size: | 50mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
TORX®
is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 50mm |
| Type: | TORX® Bit Socket |
| Output Size: | T10 |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 18mm |
| H Size: | 23.5mm |
| L Size: | 50mm |



















