
1/4 Hex Dr. Nut Setter 10mm 6 point 200mm Length Slide Magnet
Sliding magnet system provides bolt clearance and magnetic function at the same time.Â
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive shape: | Hex |
| Length: | 200mm |
| Type: | Nut Setter with Sliding Magnet |
| Output Size: | 10mm |
| Opening: | 6 pt |
| Slide Magnet: | Yes |
| HRC: | 53 |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 14.5mm |
| H1 Size: | 4.5mm |
| H2 Size: | 26mm |
| L Size: | 200mm |
More Images


1/4 Hex Dr. Nut Setter 10mm 6 point 200mm Length Slide Magnet
Sliding magnet system provides bolt clearance and magnetic function at the same time.Â
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive shape: | Hex |
| Length: | 200mm |
| Type: | Nut Setter with Sliding Magnet |
| Output Size: | 10mm |
| Opening: | 6 pt |
| Slide Magnet: | Yes |
| HRC: | 53 |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 14.5mm |
| H1 Size: | 4.5mm |
| H2 Size: | 26mm |
| L Size: | 200mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sliding magnet system provides bolt clearance and magnetic function at the same time.Â
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive shape: | Hex |
| Length: | 200mm |
| Type: | Nut Setter with Sliding Magnet |
| Output Size: | 10mm |
| Opening: | 6 pt |
| Slide Magnet: | Yes |
| HRC: | 53 |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 14.5mm |
| H1 Size: | 4.5mm |
| H2 Size: | 26mm |
| L Size: | 200mm |






















