
3/8 Sq. Dr. Socket 7/16 Double Square Length 27mm
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 27mm |
| Type: | Double Square Socket |
| Output Size: | 7/16" |
| Opening: | Double Square |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 19.5mm |
| D2 Size: | 18.5mm |
| H Size: | 8.5mm |
| L Size: | 27mm |
More Images

3/8 Sq. Dr. Socket 7/16 Double Square Length 27mm
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 27mm |
| Type: | Double Square Socket |
| Output Size: | 7/16" |
| Opening: | Double Square |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 19.5mm |
| D2 Size: | 18.5mm |
| H Size: | 8.5mm |
| L Size: | 27mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 27mm |
| Type: | Double Square Socket |
| Output Size: | 7/16" |
| Opening: | Double Square |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 19.5mm |
| D2 Size: | 18.5mm |
| H Size: | 8.5mm |
| L Size: | 27mm |






















